Galdnieks - viena no senākajām un mūsdienās pieprasītākajām profesijām vienlaikus

      Lai arī šīs profesijas saknes ir meklējamas jau viduslaikos, tomēr arī mūsdienās galdnieka profesija un tās variācijas ir viena no izplatītākajām kokapstrādes sektora profesijām Latvijā. Oficiālie statistikas dati liecina, ka Latvijā ir aptuveni 3000 galdnieku darbavietas (tai skaitā mēbeļu galdnieki un būvizstrādājumu galdnieki) un šajā perspektīvajā, atbildīgajā un radošajā specialitātē aizvien trūkst kvalificēta darbaspēka. Nozares eksperti norāda, ka tas ir saistīts arī ar plašo zināšanu, prasmju un kompetenču klāstu, kas cilvēkam ir jāpagūst, lai kļūtu par galdnieku - profesionāļi ar atbilstošu zināšanu bagāžu var izvēlēties strādāt ne tikai pamatprofesijā, bet ļoti plašā amatu spektrā dažādos koksnes apstrādes uzņēmumos. Turklāt, nozīmīga daļa no galdniekiem ar laiku izlemj paši kļūt par savu uzņēmumu vadītājiem.


Galdnieks, Mēbeļu galdnieks un Būvizstrādājumu galdnieks - kāda atšķirība?

     Šobrīd nozares profesiju kartē (profesiju karti vari aplūkot šeit) profesija Galdnieks ir vienu profesionālās kvalifikācijas līmeni zemāka profesija, kā Mēbeļu galdnieks un Būvizstrādājumu galdnieks. Tātad profesija, kurai ir nedaudz vienkāršāki darba uzdevumi un zemāks atbildības līmenis. Šo atšķirību visvieglāk izprast iepazīstoties ar profesionālās darbības pamatuzdevumu kopsavilkumiem (ar pilnu profesijas standarta tekstu var iepazīties klikšķinot uz attiecīgās profesijas nosaukuma).

Galdnieks

kokapstrādes speciālists, kas apguvis kokapstrādes pamatus, veic koksnes mehānisko apstrādi, izgatavo, montē un uzstāda objektā dažādus vienkāršas konstrukcijas koka izstrādājumus. Galdnieks pārsvarā strādā kokapstrādes, mēbeļu ražošanas uzņēmumos vai galdniecības darbnīcās. Veic vidējas sarežģītības pakāpes koka izstrādājumu ražošanu uz tehnoloģiskām līnijām vai kokapstrādes darba mašīnām. Ievēro produkcijas ražošanas tehnoloģiskos nosacījumus, organizē darba izpildi saskaņā ar darba uzdevumu, ievēro operāciju secību, sagatavo kokapstrādes darbmašīnas darbam, izņemot programmētās vadības, veic tehnoloģisko līniju, palīgierīču un griezējinstrumentu regulēšanu, nodrošina iekārtas un instrumentu darbaspēju, ievēro darba aizsardzības prasības.

Mēbeļu galdnieks

Kokapstrādes speciālists, kas izgatavo, montē un uzstāda objektā dažāda veida un konstrukciju mēbeles, tai skaitā, masīvas koksnes un koka plātņu mēbeles, karkasa un mīkstās mēbeles, kā arī veic mēbeļu remonta un atjaunošanas darbus. Mēbeļu galdnieks patstāvīgi plāno un organizē darba uzdevumu izpildi, ievēro produkcijas ražošanas tehnoloģiskos nosacījumus, operāciju secību, nodrošina iekārtu, tehnoloģisko līniju un instrumentu darbspēju, ievēro darba un vides aizsardzības prasības. Nepieciešamības gadījumā sadarbojas ar klientu – pieņem pasūtījumu, konsultē, izstrādā skici, sagatavo tāmi un nodod darbu klientam. Mēbeļu galdnieks pārsvarā strādā galdniecības darbnīcās, kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmumos, kā arī uz vietas objektos. 

Būvizstrādājumu galdnieks

Kokapstrādes speciālists, kas izgatavo un montē, kā arī uzstāda objektā dažāda veida un konstrukciju koka būvizstrādājumus, tai skaitā, kāpnes, logu un durvju blokus un citus izstrādājumus, veic koka būvizstrādājumu remonta un atjaunošanas darbus. Būvizstrādājumu galdnieks izgatavo būvizstrādājumus uz tehnoloģiskajām līnijām vai kokapstrādes darbmašīnām, veic nepieciešamos apdares, aizsardzības, montāžas un regulēšanas darbus, patstāvīgi plāno un organizē darba uzdevumu izpildi, ievēro darba un vides aizsardzības prasības. Atbilstoši uzņēmuma darba organizācijai var sadarboties ar klientu – pieņemt pasūtījumu, konsultēt klientu, izstrādāt būvizstrādājuma skici, sagatavot izstrādājuma kalkulāciju un nodot darbu pasūtījumu klientam. Būvizstrādājumu galdnieks strādā galdniecības darbnīcās, kokapstrādes un būvizstrādājumu uzņēmumos, kā pašnodarbināta persona vai individuālais komersants.

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk